Ήττα στον πόντο για τα κορίτσια του Παναθηναϊκού

Την φιλική ήττα με 52-51 γνώρισε ο Παναθηναϊκός από το Ελληνικό στο πρώτο του παιχνίδι στο τουρνουά του Κρόνου.

Το τελευταίο κακό πεντάλεπτο στο φιλικό του Παναθηναϊκού με το Ελληνικό στοίχισε την ήττα για το Τριφύλλι στο πρώτο ματς του τουρνουά του Κρόνου με τις πράσινες να ηττούνται με 52-51.

Η αναμέτρηση πήγαινε πόντο μέχρι το 8ο λεπτό, όπου ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με πέντε πόντους, 18-13, με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει 18-15 για την ομάδα της Σιαμαντούρα.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ομάδα του Ελληνικού κατάφερε να ανατρέψει την εις βάρος τους κατάσταση, να προηγηθεί 29-27 και να κλείσει το ημίχρονο μπροστά εξι πόντους, 35-29.

Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίκτριες του Παναθηναϊκού κατάφεραν να περιορίσουν την Μπορκ, η οποία έμεινε άποντη με αποτέλεσμα το Ελληνικό να πετύχει μόλις πέντε πόντους! Η εξαιρετική παρουσία της Θεολόγου σε αυτό το διάστημα έφερε τον Παναθηναϊκό με έξι πόντους μπροστά, 43-37 για να κλείσει το δεκάλεπτο 43-40 υπέρ του Τριφυλλιού.

Στην τελευταία περίοδο της αναμέτρησης, η Σταμάτη με την Μπρουκ έκανα τη διαφορά για το Ελληνικό και χάρισαν τη νίκη στην ομάδα τους με . Ο Παναθηναϊκός στα τελευταία πέντε αγωνιστικά λεπτά πέτυχε μόνο έξι πόντους κάτι που του κόστισε.

Τα δεκάλεπτα: 18-15, 29-35, 43-40, 51-52

Παναθηναϊκός: (Σιαμαντούρα): Καλέντζου 9 (3), Βλάνη 5 (1), Πριόνα, Λαψάνα, Μαγκλάρα, Σλούκα 3 (1), Δίελα 4, Χρονοπούλου 3, Μοσχοπούλου, Θεολόγου 10, Ακρίβου, Λεντζάκη, Κωτούλα 2, Χριστινάκη, Ντέλβα 14.

Ελληνικό: (Καπογιάννη): Σταμάτη 12 (1), Μουρντ, Λούκα, Μπόνη 9, Σπαθάρη 3, Αξιοπούλου 8 (1), Ευμορφοπούλου, Τσουκαλά, Στεφάτου, Μπαλτά 1, Χαλιβέρα 2 , Μπροκ 17