Φτωχή η πράσινη προϊστορία με Σλοβένους

Μόνο μία φορά στο παρελθόν έχει βρει στο δρόμο του στις ευρωπαϊκές διοργανώσεις ο Παναθηναϊκός ομάδα από την Σλοβενία.

Ήταν την περίοδο 1999-2000 όταν ο Παναθηναϊκός του Γιάννη Κυράστα άρχιζε τις ευρωπαϊκές του υποχρεώσεις κόντρα στην άσημη Νόβα Γκόριτσα από την Σλοβενία.

Το πρώτο παιχνίδι, εκτός έδρας, έγινε στις 16 Σεπτεμβρίου με τον πράσινους να μην πείθουν με την εμφάνιση τους, αλλά να παίρνουν την πολύτιμη νίκη. Ένα γκολ του Νίκου Λυμπερόπουλου στο 14ο λεπτό ήταν αρκετό για να "πακετάρει" τη νίκη στις πράσινες αποσκευές και, ουσιαστικά, να δώσει την πρόκριση από τον πρώτο αγώνα.

Σε εκείνο το παιχνίδι ο Παναθηναϊκός είχε παραταχθεί με τους Νικοπολίδη, Χένρικσεν, Ολιβάρες, Γκούμα, Γκαλέτο, Ασάνοβιτς (84' Καραγκούνη), Φλίπσεν (70' Σιμπνιέφσκι), Μίκλαντ, Μπασινά, Βαζέχα (66' Σίγκουρντσον), Λυμπερόπουλο.

Ζευγάρωσε τις νίκες

Με την ασφάλεια που του έδινε το πρώτο παιχνίδι, ο Παναθηναϊκός μπήκε στη ρεβάνς του ΟΑΚΑ χαλαρά. Έστω κι έτσι, όμως, κατάφερε να πετύχει μία ακόμα νίκη κόντρα στους Σλοβένους, αυτή τη φορά με 2-0.

Το πρώτο γκολ για το Τριφύλλι πέτυχε ο Ισλανδός Χέλγκι Σίγκουρντσον στο 38ο λεπτό και ο Γιώργος Νασιόπουλος στο 69' ήταν αυτός που διαμόρφωσε το τελικό 2-0 για τους πράσινους, οι οποίοι στον επόμενο γύρο θα έπεφταν πάνω στην ισπανική Λα Κορούνια.

Ο Γιάννης Κυράστας στο παιχνίδι εκείνο είχε χρησιμοποιήσει τους Νικοπολίδης, Χένρικσεν, Βόκολος (66' Γκούμας), Φύσσας, Γκαλέτο (59' Νασιόπουλος), Ασάνοβιτς, Μπασινάς, Κόλα, Κιάσσος, Σίγκουρντσον, Λυμπερόπουλος (76' Σιμπνιέφσκι).

Η ελληνική "τραγωδία" της Μάριμπορ

Σε σχέση, πάντως, με τον Παναθηναϊκό η εμπειρία της Μάριμπορ είναι ελαφρώς μεγαλύτερη με ελληνικές ομάδες. Κι αυτό διότι έχει βρεθεί άλλη μία φορά αντιμέτωπη με ελληνική ομάδα.

Πρόκειται για την περίοδο 1995-96 όταν οι Σλοβένοι, για το Κύπελλο ΟΥΕΦΑ, κληρώθηκαν με τον Ολυμπιακό. Δύο νίκες για την ελληνική ομάδα ήταν ο τελικός απολογισμός.