Παναθηναϊκός - Πανιώνιος 94-69

Ο Παναθηναϊκός με ένα εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο επικράτησε με 94-69 επί του Πανιωνίου και κατέκτησε το τουρνουά του Ρεθύμνου. Πλουραλισμός στην επίθεση για τους πράσινους.

Τα φιλικά παιχνίδια προετοιμασίας είναι για τους προπονητές ώστε να δουν τα πράγματα που δουλεύουν με τους παίκτες τους.

Από το φιλικό κόντρα στον Πανιώνιο ο Αργύρης Πεδουλάκης είναι δεδομένο ότι θα κρατήσει τουλάχιστον δύο πράγματα. Την κακή εικόνα του Παναθηναϊκού στο πρώτο ημίχρονο και το καταιγιστικό δεύτερο στο οποίο οι πράσινοι ήταν για τουλάχιστον δέκα λεπτά εξαιρετικοί.

Ας τα πάρουμε όμως τα πράγματα από την αρχή. Ο Χίλτον Άρμστρονγκ φορτώθηκε πάρα πολύ γρήγορα με τρία φάουλ και αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Πανιώνιος. Με μεγάλο πρωταγωνιστή τον Μπούκερ, ο οποίος είχε βοήθειες από τους Παππά, Γιάνκοβιτς και Μπόγρη ήταν μπροστά στο σκορ. Από το 8 μέχρι το 12 οι παίκτες της ομάδας της Νέας Σμύρνης έτρεξαν ένα σερί 11-0 έχτισαν μια διαφορά την οποία κράτησαν μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου (41-37).

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν μια παράσταση για έναν ρόλο. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Παναθηναϊκός ήταν σαρωτικός και με επί μέρους σκορ 33-9 έχοντας 6/9 τρίποντα καθάρισε το ματς με συνοπτικές διαδικασίες αποδίδοντας πολύ καλό μπάσκετ. Σε αυτό το διάστημα οι πράσινοι είχαν εξαιρετικό πλουραλισμό στην επίθεση με το Τριφύλλι να παίρνει σκορ από όλους.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν μία συνοπτική διαδικασία με τον Αργύρη Πεδουλάκη να ρίχνει στον αγωνιστικό χώρο και τον Χαραλαμπόπουλο. Το τελικό 94-69 ήρθε απόλυτα φυσιολογικά για τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 21-22, 37-41, 70-50, 94-69

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 10, Πάνκο 8, Ματσιούλις 17, Αρμστρονγκ 8, Ούκιτς 11, Τσαρτσαρής 11, Διαμαντίδης 13, Κίτσεν, Ξανθόπουλος, Γιαννόπουλος, Σκορδίλης 8, Κόμματος 6, Σχορτσιανίτης 2, Χαραλαμπόπουλος

Πανιώνιος (Σκουρτόπουλος): Μπόγρης 5, Πέιν 2, Αθηναίου 6, Γκιμπς 9, Μίλμπουρν 6, Αθανασούλας 2, Μπατής, Γιάνκοβιτς 8, Καββαδάς 6, Παππάς 10, Ντραγκίτσεβιτς 6, Μπούκερ 9, Μοτσενίγος.

Θυμηθείτε το LIVE:

18:19
Καλησπέρα σας.
Το τρίτο και τελευταίο του φιλικό δίνει ο Παναθηναϊκός στο πλαίσιο του τουρνουά που διοργανώνει το Ρέθυμνο στη μνήμη του Πέτρου Οικονομάκη.
18:20
Ο αγώνας του Τριφυλλιού με τον Πανιώνιο, ο οποίος ήταν προγραμματισμένος για τις 6.30, θα αργήσει να ξεκινήσει αφού ακόμα δεν έχει ολοκληρωθεί το παιχνίδι ανάμεσα στον Απόλλωνα Πατρών και το Ρέθυμνο.
18:22
Με την ευκαιρία να πούμε ότι τα κορίτσια του μπάσκετ των γυναικών επιβλήθηκαν με 49-41 επί του Ίκαρου στην Λεωφόρο.
18:24
Οι δύο ομάδες έχουν μπει για ζέσταμα.
18:26
Για την ιστορία να πούμε ότι το Ρέθυμνο επικράτησε με 68-65 επί της ομάδας της Πάτρας.
18:32
Σε λίγα λεπτά αναμένεται να αρχίσει ο αγώνα στο Ρέθυμνο.
18:37
Μια φωτογραφία με τρεις πιτσιρικάδες από το κλειστό...
18:50
Έχουμε μπει στην τελική ευθεία για την έναρξη του φιλικού στο Ρέθυμνο....
18:55
Στον αγωνιστικό χώρο οι πεντάδες των δύο ομάδων.
18:56
Για τον Παναθηναϊκό θα αρχίσουν οι Ξανθόπουλος, Διαμαντίδης, Μπράμος, Τσαρτσαρής και Άρμστρονγκ.
18:56
Οι πέντε για τον Πανιώνιο: Γιάνκοβιτς, Γκιμπς, Πέιν, Μπούκερ και Μπόγρης.
18:58
2-0 Από τον Άρμστρονγκ που παίρνει και το φάουλ.
19:06
Ο Άρμστρονγκ φτάνει τα τρία φάουλ μέσα σε λιγότερο από τρία λεπτά...
19:06
8-4 Εντυπωσιακή προσπάθεια από τον Τσαρτσαρή που πετυχαίνει το καλάθι παίρνει και το φάουλ.
19:14
17-16 Με 1/2 βολές από τον Σχορτσιανίτη.
19:15
17-18 Μπροστά ο Πανιώνιος με 2/2 βολές από τον Μπούκερ.
19:15
19-18 Άμεση απάντηση από τον Σχορτσιανίτη.
19:19
21-22 Ο Μπόγρης σκοράρει και τελειώνει το πρώτο δεκάλεπτο.
19:22
Αρχίζει το δεύτερο δεκάλεπτο.
19:23
21-24 Από τον Μπόγρη.
19:23
21-27 Καλάθι από τον Παππά που παίρνει το φάουλ και ευστοχεί.
19:26
Αυτό το τρίποντο του Ματσιούλις ήταν το πρώτο καλάθι του Παναθηναϊκού έπειτα από τέσσερα λεπτά. 11-0 ήταν το σερί του Πανιώνιου.
19:27
26-29 Μειώνει και άλλο ο Ούκιτς.
19:28
28-29 Στον πόντο το ματς μετά από δύο βολές του Πάνκο.
19:43
Από ένα καλάθι και για τις δύο ομάδες και τέλος πρώτου ημιχρόνου. Μπροστά ο Πανιώνιος με 41-37.
19:44
Ο Παναθηναϊκός έχει κακή εικόνα στην άμυνα και αυτό φαίνεται πολύ εύκολα από τους 41 πόντους που έχει δεχτεί.
19:45
Αναλυτικά οι πόντοι του Παναθηναϊκού: Ξανθόπουλος, Διαμαντίδης 7, Ούκιτς 4, Μπράμος 2, Κίτσεν, Ματσιούλις 3, Πάνκο 4, Τσαρτσαρής 4, Άρμστρονγκ 5, Σχορτσιανίτης 3. Κόμματος 3, Σκορδίλης 2
19:59
42-41 Καλάθι από τον Ματσιούλις που παίρνει και το φάουλ.
20:05
49-43 Νέο τρίποντο για τον Παναθηναϊκό αυτή τη φορά από τον Τσαρτσαρή.
20:05
51-43 Ασίστ από τον Διαμαντίδη και κάρφωμα από τον Τσαρτσαρή.
20:06
Στους 9 πόντους ο έμπειρος φόργουορντ.
20:07
53-43 Ασίστ του Διαμαντίδη και καλάθι από τον Ματσιούλις.
20:08
Για πρώτη φορά στο +10 ο Παναθηναϊκός.
20:08
53-45
20:08
55-45 Κλέβει ο αρχηγός, η μπάλα στον Σκορδίλη ο οποίος καρφώνει...
20:09
58-45 Ματσιούλις μόνος του για τρεις και στο +13 το Τριφύλλι.
20:09
58-48 Απαντά ο Πανιώνιος....
20:10
60-48 Επιθετικό ριμπάουντ από τον Τσαρτσαρή που σκοράρει.
20:13
63-48 Τρίποντο και από τον Ούκιτς...
20:14
65-48 Με 2/2 βολές από τον Μπράμος..
20:14
68-48 Και τρίποντο από τον Μπράμος...  Στο +20 ο Παναθηναϊκός.
20:15
68-50 Μειώνει ο Μέλμπουρν.
20:17
70-50 Ο Ούκιτς βάζει τον επίλογο σε ένα εξαιρετικό για τον Παναθηναϊκό τρίτο δεκάλεπτο.
20:17
Εξαιρετικό τρίτο δεκάλεπτο για τους πράσινους με επι μέρους σκορ 33-9 και 6/9 τρίποντα...
20:27
77-57 Τέσσερις συνεχόμενη πόντοι για τον Πανιώνιο.
20:29
79-57 Από τον Ούκιτς που αθόρυβα έχει φτάσει τους 9 πόντους.
20:32
Πρώτος σκόρερ των πράσινων πλέον ο Λιθουανός με 15.
20:40
Τέλος αγώνα με τον Παναθηναϊκό να επικρατεί με 94-69 επί του Πανιώνιου και να κατακτά το τουρνουά.