Παναθηναϊκός - Απόλλων Πατρών 69-51

Με τους Σοφοκλή Σχορτσιανίτη και Χίλτον Άρμστρονγκ να είναι εκείνοι που τράβηξαν το "κουπί" στην επίθεση ο Παναθηναϊκός επικράτησε με 69-51 επί του Απόλλωνα Πατρών παρουσία του Δημήτρη Γιαννακόπουλου.

Νικηφόρα ήταν η πρεμιέρα του Παναθηναϊκού στο τουρνουά του Ρεθύμνου.

Το Τριφύλλι δίχως να συναντήσει καμία απολύτως δυσκολία επιβλήθηκε με  επί του Απόλλωνα Πατρών και έδειξε πως βρίσκεται σε καλό δρόμο, αλλά θέλει δουλειά σε ορισμένους τομείς. Οι πράσινοι στο ξεκίνημα του αγώνα ήταν πολύ άστοχοι, ενώ στην άμυνα δεν επέτρεπαν στην ομάδα της Πάτρας να σκοράρει εύκολα.

Χαρακτηριστικό της εικόνας του αγώνα είναι το 13-7 με το οποίο τελείωσε η πρώτη περίοδος. Στη συνέχεια όμως του αγώνα οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη πάτησαν το πόδι στο γκάζι και έχτισαν μια πολύ μεγάλη διαφορά. Ο Άρμστρονγκ ήταν ο κύριος επιθετικός εκφραστής του Παναθηναϊκού και με δέκα πόντους οδήγησε τους πράσινους.

Στο δεύτερο ημίχρονο το ρόλο του εκτελεστή πήρε ο Σοφοκλής Σχορτσιανίτης ο οποίος φόρτωσε το αντίπαλο καλάθι. Η εικόνα του αγώνα επέτρεψε στον Αργύρη Πεδουλάκη να δώσει χρόνο συμμετοχής σε όλους τους παίκτες του και να δοκιμάσει πολλά πρόσωπα και σχήματα.

Τα δεκάλεπτα:
13-7, 36-20, 56-33, 69-51

Παναθηναϊκός (Πεδουλάκης): Μπράμος 6, Πάνκο 4, Μασιούλις 6, Άρμστρονγκ 12, Ούκιτς 5, Τσαρτσαρής 7, Διαμαντίδης, Κίτσεν 7, Κόμματος 1, Ξανθόπουλος 2, Γιαννόπουλος 2, Σχορτσανίτης 17

Απόλλων (Μολφέτας): Μακόλουμ 2, Αργυρόπουλος 9, Καπερώνης, Γκραντ 2, Ουόκερ, Λιανός 4, Δανιήλ, Πέτροβιτς 12, Πελεκούδας, Γκόρντον 20, Μολφέτας, Τέρνερ 4

Θυμηθείτε το LIVE του αγώνα...

19:08
Καλησπέρα σας...
19:09
Ο Παναθηναϊκός αντιμετωπίζει τον Απόλλωνα Πατρών στο πρώτο του παιχνίδι στο πλαίσιο του τουρνουά "Πέτρος Οικονομάκης"
19:12
Οι δύο ομάδες θα αγωνιστούν με όλα τους τα όπλα.
19:12
Από την μία ο Παναθηναϊκός θα αγωνιστεί για πρώτη φορά σε φιλικό με τον Ούκιτς στην σύνθεσή του.
19:13
Πέρα από τον Ούκιτς θα αγωνιστεί κανονικά και ο Διαμαντίδης ο οποίος δεν είχε παίξει στο τουρνουά της Σόφιας.
19:17
Από την άλλη η ομάδα της Πάτρας θα παρουσιαστεί και εκείνη χωρίς κάποια απουσία.
19:21
Για την ιστορία να αναφέρουμε ότι στο πρώτο ματς του τουρνουά ο Πανιώνιος επιβλήθηκε επί του Ρεθύμνου με 76-69
19:23
Οι παίκτες του Παναθηναϊκού υπέγραψαν πολλά αυτόγραφα όσο ήταν στις εξέδρες και παρακολουθούσαν το πρώτο ματς.
19:26
Μετά την μικρή καθυστέρηση που υπήρξε στην αρχή και στο πρώτο ματς, θα αργήσει λιγάκι η έναρξη και του αγώνα του Παναθηναϊκού. Όλοι οι παίκτες των δύο ομάδων είναι αυτή τη στιγμή στο παρκέ.
19:29
Στο γήπεδο βρίσκεται και ο Δημήτρης Γιαννακόπουλος για να παρακολουθήσει τον αγώνα του Παναθηναϊκού.
19:39
Όλα είναι έτοιμα για το πρώτο τζάμπολ.
19:40
Ο Παναθηναϊκός αρχίζει με τους: Διαμαντίδη, Ούκιτς, Μασιούλις, Πάνκο και Τσαρτσαρή.
19:43
2-0 Από τον Κώστα Τσαρτσαρή.
19:45
4-0 Ανοίγει λογαριασμό και ο Ματσιούλις.
19:47
Αλλαγές για τον Παναθηναϊκό. Στον πάγκο Σχορτσιανίτης και Ούκιτς, μέσα οι Τσαρτσαρής και Κίτσεν.
19:55
9-5 Πρώτο τρίποντο για τους πράσινους από τον Μπράμος.
19:56
Τρεις αλλαγές για τον Παναθηναϊκό. Μέσα Άρμστρονγκ, Τσαρτσαρής και Ούκιτς. Στον πάγκο Διαμαντίδης, Πάνκο και Σχορτσιανίτης.
19:57
11-5 Πρώτο καλάθι και για τον Αρμστρονγκ.
20:01
Ούκιτς, Κίτσεν, Μπράμος, Τσαρτσαρής και Άρμστρονγκ η πεντάδα του Παναθηναϊκού για το δεύτερο δεκάλεπτο.
20:05
21-9 Εντυπωσιακή φάση για τον Παναθηναϊκό. Φοβερή ασίστ του Ούκιτς στον Άρμστρονγκ που καρφώνει.
20:06
Ο Άρμστρονγκ έχει ήδη 10 πόντους.
20:09
25-9 Δεύτερο τρίποντο από τον Μπράμος.
20:10
Διαμαντίδης και Σχορτσιανίτης και πάλι στο παρκέ.
20:11
27-9 Με τη μαχητικότητά του ο Ματσιούλις κερδίζει το επιθετικό ριμπάουντ και σκοράρει.
20:13
Νέες αλλαγές από τον Πεδουλάκη. Αυτή τη στιγμή η πεντάδα του Παναθηναϊκού είναι  Ξανθόπουλος, Διαμαντίδης, Γιαννόπουλος, Πάνκο και Σχορτσανίτης.
20:14
27-11
20:15
29-11 Εύστοχος σε βολές ο Ξανθόπουλος.
20:17
Δύο λεπτά πριν το τέλος του δεκαλέπτου το σκορ είναι πλέον 34-15 με τον Σχορτσιανίτη να καρφώνει.
20:21
34-20
20:22
36-20 Τέλος πρώτου ημιχρόνου.
20:32
Ο Παναθηναϊκός έχει δώσει μεγάλο βάρος του στο επιθετικό κομμάτι στο "τάισμα των ψηλών". Οι παίκτες του Αργύρη Πεδουλάκη έχουν ελέγξει τον τομέα των ριμπάουντ (27-15) και μετά το πρώτο δεκάλεπτο στο οποίο ήταν ιδιαίτερα άστοχοι έχουν επιβάλει τον ρυθμό τους.
20:34
Πρώτος στα ριμπάουντ για τον Παναθηναϊκό είναι ο Σχορτσιανίτης που έχει 5, ενώ τον ακολουθούν οι Άρμστρονγκ και Κίτσεν με 4.
20:35
Την ίδια ώρα ο Διαμαντίδης μπορεί να μην έχει σκοράρει ακόμα όμως έχει ήδη τέσσερις ασίστ. Δεύτερος είναι ο Ούκιτς που έχει δύο.
20:35
Αρχίζει το τρίτο δεκάλεπτο.
20:37
Η πεντάδα για τον Παναθηναϊκό Διαμαντίδης, Ούκιτς, Ματσιούλις, Τσαρτσαρής και Άρμστρονγκ.
20:38
40-20 Δύο γρήγορα καλάθια για τους πράσινους.
20:39

20:39
40-23
20:39
42-23 Ακόμα ένα καλάθι από τον Άρμστρονγκ.
20:40
45-23 Τρίποντο από τον Τσαρτσαρή.
20:42
45-25
20:45
Σχεδόν τρία λεπτά για το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου ο Παναθηναϊκός είναι μπροστά με 49-28